  • RLD60P030XFF
RLD60P030XFF
advertisement
Manufacturer No:
RLD60P030XFF
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-RLD60P030XFF
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RLD60P030XFF
Description:
PTC RESET FUSE 60V 300MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RLD60P030XFF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2006
  • Series
    POLY-FUSE®, RLD60
  • Size / Dimension
    0.291Dia x 0.122 T 7.40mmx3.10mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymeric
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    0.88 TO 2.1 OHMS AT 20 DEG CEL
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Spacing
    0.201 5.10mm
  • Current - Max
    40A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    300mA
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Voltage - Max
    60V
  • Time to Trip
    3s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    880mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    2.1Ohm
  • Current - Trip (It)
    600mA
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm