  • RLD30P400UF
RLD30P400UF
advertisement
Manufacturer No:
RLD30P400UF
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-RLD30P400UF
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RLD30P400UF
Description:
PTC RESET FUSE 30V 4A RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RLD30P400UF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.551Lx0.118W 14.00mmx3.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    50mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    0.01 TO0.05 OHMS AT23 DEG CEL
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    40A
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Pitch
    5.1mm
  • Lead Spacing
    0.201 5.10mm
  • Max Current Rating
    40A
  • Hold Current
    4A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    4A
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Voltage - Max
    30V
  • Time to Trip
    12.7s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    10mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    50mOhm
  • Trip Current
    8A
  • Height
    20.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.791 20.10mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C