  • RL110-821K
RL110-821K
advertisement
Manufacturer No:
RL110-821K
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RL110-821K
Package:
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Datasheet:
RL110-821K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RL110-821K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Weight
    3.320013g
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RL110
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    590mA
  • Base Part Number
    RL110S
  • Lead Pitch
    5mm
  • Inductance
    820μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.3Ohm Max
  • Max DC Current
    590mA
  • Frequency - Self Resonant
    2MHz
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm