  • RK73B1HLTB330J
RK73B1HLTB330J
advertisement
Manufacturer No:
RK73B1HLTB330J
HK JDW NO:
430-RK73B1HLTB330J
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73B1H(10-10M) Series, Thick Film, 33Ohm, 5%,
Step5Bar-code shipping tag
RK73B1HLTB330J
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    RK73B1H(10-10M)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    33Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    25V
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-R-55342F
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    50mW
  • Packing Method
    TR, PRESSED PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Rated Temperature
    70°C