  • RGS80TSX2DHRC11
RGS80TSX2DHRC11
advertisement
Manufacturer No:
RGS80TSX2DHRC11
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RGS80TSX2DHRC11
Package:
TO-247-3
Datasheet:
RGS80TSX2DHRC11
Description:
1200V 40A FIELD STOP TRENCH IGBT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RGS80TSX2DHRC11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    555W
  • Reverse Recovery Time
    198ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80A
  • Test Condition
    600V, 40A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    104nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C