  • IKW50N60TAFKSA1
IKW50N60TAFKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKW50N60TAFKSA1
HK JDW NO:
376-IKW50N60TAFKSA1
Datasheet:
IKW50N60TAFKSA1
Step5Bar-code shipping tag
IKW50N60TAFKSA1
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    TO-247-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    TrenchStop®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    333W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    143ns
  • Turn On Time
    60 ns
  • Test Condition
    400V, 50A, 7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    396 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    310nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C