  • FGPF70N33BTTU
FGPF70N33BTTU
advertisement
Manufacturer No:
FGPF70N33BTTU
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGPF70N33BTTU
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
FGPF70N33BTTU
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGPF70N33BTTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    220A
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.27g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    48W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    330V
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    330V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.7V @ 15V, 70A