  • RG3216P-1400-B-T1
RG3216P-1400-B-T1
advertisement
Manufacturer No:
RG3216P-1400-B-T1
HK JDW NO:
740-RG3216P-1400-B-T1
Datasheet:
RG3216P-1400-B-T1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 140Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RG3216P-1400-B-T1
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    140Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    ULTRA PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    200V