  • RFS-6V330ME3#5
RFS-6V330ME3#5
advertisement
Manufacturer No:
RFS-6V330ME3#5
Manufacturer:
Elna America
HK JDW NO:
269-RFS-6V330ME3#5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
RFS-6V330ME3#5
Description:
RFS, SILMIC II 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 55mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 80
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RFS-6V330ME3#5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RFS, SILMIC II
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Audio
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    33μF
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    55mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    55mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    11mm