  • RER50F1500MC02
RER50F1500MC02
advertisement
Manufacturer No:
RER50F1500MC02
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RER50F1500MC02
Package:
Axial, Box
Datasheet:
RER50F1500MC02
Description:
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 20W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RER50F1500MC02
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    16.5g
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    Military, MIL-PRF-39009, RER50
  • Size / Dimension
    1.062Lx1.080W 26.97mmx27.43mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    150Ohms
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    20W
  • Power Rating
    20W
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Failure Rate
    M (1%)
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    14.2494mm
  • Height Seated (Max)
    0.561 14.25mm
  • Length
    26.9748mm
  • Width
    27.432mm