  • REG113EA-2.5/2K5
REG113EA-2.5/2K5
advertisement
Manufacturer No:
REG113EA-2.5/2K5
HK JDW NO:
815-REG113EA-2.5/2K5
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
REG113EA-2.5/2K5
Description:
Enable Fixed 0.65mm REG113 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 1516
Step5Bar-code shipping tag
REG113EA-2.5/2K5
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    NMOS
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    REG113
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    1mA
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    400mA
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    400μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    500μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.41V @ 400mA
  • PSRR
    65dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.3%
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm