  • REG103FA-2.7/500
REG103FA-2.7/500
advertisement
Manufacturer No:
REG103FA-2.7/500
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-REG103FA-2.7/500
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
REG103FA-2.7/500
Description:
Enable Fixed REG103 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 3413
Step5Bar-code shipping tag
REG103FA-2.7/500
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    SINGLE
    1
  • Base Part Number
    REG103
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    1.3mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Voltage
    2.7V
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Output Voltage 1
    2.7V
  • Input Voltage (Min)
    3.6V
  • Current - Quiescent (Iq)
    0.7mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.28V @ 500mA
  • PSRR
    65dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    115mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.115V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.8%
  • Width
    8.925mm