  • REG102GA-3.3/2K5G4
REG102GA-3.3/2K5G4
advertisement
Manufacturer No:
REG102GA-3.3/2K5G4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-REG102GA-3.3/2K5G4
Package:
SOT-223
Description:
Fixed PMIC 6 SOT-223
Quantity:
In Stock : 13263
Step5Bar-code shipping tag
REG102GA-3.3/2K5G4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    SOT-223
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    NMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    250mA
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    250mA
  • Quiescent Current
    400μA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Max Input Voltage
    12V
  • Dropout Voltage
    150mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.15V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.3%
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Load Regulation-Max(%)
    0.0924%
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.0924%
  • Voltage Reference
    1.26V
  • Width
    3.5mm