  • REG101UA-2.5/2K5G4
REG101UA-2.5/2K5G4
advertisement
Manufacturer No:
REG101UA-2.5/2K5G4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-REG101UA-2.5/2K5G4
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Enable Fixed REG101 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 3399
Step5Bar-code shipping tag
REG101UA-2.5/2K5G4
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
    1
  • Base Part Number
    REG101
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    650μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.13V @ 100mA
  • PSRR
    65dB (120Hz)
  • Reference Voltage
    1.267V
  • Dropout Voltage
    60mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.06V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.2%
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm