  • RE0402BRE07560KL
RE0402BRE07560KL
advertisement
Manufacturer No:
RE0402BRE07560KL
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RE0402BRE07560KL
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RE0402BRE07560KL
Description:
RE Series, Thick Film, 560kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4568
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RE0402BRE07560KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    RE
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    560kOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Height
    381μm
  • Height Seated (Max)
    0.015 0.37mm