  • RCG1206100RJNEA
RCG1206100RJNEA
advertisement
Manufacturer No:
RCG1206100RJNEA
HK JDW NO:
873-RCG1206100RJNEA
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RCG1206100RJNEA
Description:
RCG Series, Thick Film, 100Ohms, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 7535
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RCG1206100RJNEA
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    100Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6mm