  • RC1206FR-071R74L
RC1206FR-071R74L
advertisement
Manufacturer No:
RC1206FR-071R74L
HK JDW NO:
898-RC1206FR-071R74L
Datasheet:
RC1206FR-071R74L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.74Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 110085
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RC1206FR-071R74L
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.74Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V