  • RC0805JR-10750KL
RC0805JR-10750KL
advertisement
Manufacturer No:
RC0805JR-10750KL
HK JDW NO:
898-RC0805JR-10750KL
Package:
0805
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 750kOhm, 5%,
Step5Bar-code shipping tag
RC0805JR-10750KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    750kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Paper, 10 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Working Voltage
    150V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    5%