  • RC0603JR-102K4L
RC0603JR-102K4L
advertisement
Manufacturer No:
RC0603JR-102K4L
HK JDW NO:
898-RC0603JR-102K4L
Package:
0603
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 2.4kOhm, 5%,
Step5Bar-code shipping tag
RC0603JR-102K4L
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    2.4kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C