  • RC0603FR-131R87L
RC0603FR-131R87L
advertisement
Manufacturer No:
RC0603FR-131R87L
HK JDW NO:
898-RC0603FR-131R87L
Package:
0603
Datasheet:
RC0603FR-131R87L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 1.87Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
RC0603FR-131R87L
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    1.87Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C