  • RC0402FR-075M1L
RC0402FR-075M1L
advertisement
Manufacturer No:
RC0402FR-075M1L
HK JDW NO:
898-RC0402FR-075M1L
Datasheet:
RC0402FR-075M1L
Description:
YAGEO - RC0402FR-075M1L - Chipwiderstand, Oberflächenmontage, Dickschicht, 0402 [Metrisch 1005], 5.1 Mohm, Baureihe RC, 50 V
Step5Bar-code shipping tag
RC0402FR-075M1L
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5.1MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    63mW