  • RC0402FR-07470KL
RC0402FR-07470KL
advertisement
Manufacturer No:
RC0402FR-07470KL
HK JDW NO:
898-RC0402FR-07470KL
Datasheet:
RC0402FR-07470KL
Description:
RES SMD 470K OHM 1% 1/16W 0402
Step5Bar-code shipping tag
RC0402FR-07470KL
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    470kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    63mW
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm