  • R76QD0220Z300J
R76QD0220Z300J
advertisement
Manufacturer No:
R76QD0220Z300J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R76QD0220Z300J
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
220pF Film Capacitor 5% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
R76QD0220Z300J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    220pF
  • Packing Method
    Bulk
  • Depth
    3mm
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    3912
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    400V
  • Height
    8mm
  • Length
    10mm