  • ECQ-E2683JB
ECQ-E2683JB
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2683JB
HK JDW NO:
590-ECQ-E2683JB
Datasheet:
ECQ-E2683JB
Description:
ECQ-E(B) 0.068μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 862
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2683JB
    Select All
  • Factory Lead Time
    52 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-E(B)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.311Lx0.201W 7.90mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    5.1mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    3120
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    7.9mm