  • R75PR41504030J
R75PR41504030J
advertisement
Manufacturer No:
R75PR41504030J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R75PR41504030J
Package:
Radial
Datasheet:
R75PR41504030J
Purchasing and Inquiry
R75PR41504030J Overview
Lead spacing is 1.083 27.50mm for this electrical device.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.
R75PR41504030J Features
R75PR41504030J Applications
There are a lot of KEMET R75PR41504030J applications of film capacitors.
  • Global positioning systems
  • Filters
  • Mobile communications
  • Coupling, decoupling
  • RF Modules
  • TV and monitor sets
  • Battery management system
  • Audio/video equipment
  • VCO's
  • Blocking
Step5Bar-code shipping tag
R75PR41504030J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    R75
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.551W 32.00mmx14.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.106 28.10mm