  • R66DD3470AA6AJ
R66DD3470AA6AJ
advertisement
Manufacturer No:
R66DD3470AA6AJ
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R66DD3470AA6AJ
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
470nF Film Capacitor 5% Radial 63V-DC 40V-AC
Quantity:
In Stock : 10878
Step5Bar-code shipping tag
R66DD3470AA6AJ
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Depth
    3mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    8mm
  • Length
    10mm
  • Width
    3mm