  • R463R422040M1M
R463R422040M1M
advertisement
Manufacturer No:
R463R422040M1M
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R463R422040M1M
Package:
Radial
Datasheet:
R463R422040M1M
Description:
R46 2.2μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 630V-DC 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 15591
Step5Bar-code shipping tag
R463R422040M1M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    R46
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.551W 32.00mmx14.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    300V
  • Height Seated (Max)
    1.106 28.10mm
  • Length
    32mm
  • Width
    14mm