  • R16-11D5-24
R16-11D5-24
advertisement
Manufacturer No:
R16-11D5-24
Manufacturer:
NTE Electronics
HK JDW NO:
571-R16-11D5-24
Package:
120
Datasheet:
R16-11D5-24
Description:
Electromechanical Relay 24VDC 700Ohm 5A DPDT(19x24.8x30.3)mm Plug-In General Purpose Relay
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R16-11D5-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Mount
    Plug-In, Socket
  • Package / Case
    120
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    40 g
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Power Rating
    1 W
  • Current Rating
    5 A
  • Approval Agency
    CSA
  • Max Voltage Rating (AC)
    120 V
  • Max Current Rating
    5 A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28 V
  • Coil Resistance
    700 Ω
  • Operate Time
    12 ms
  • Coil Current
    34.3 mA
  • Power Consumption
    1 W
  • Coil Voltage (DC)
    24 V
  • Coil Voltage (AC)
    24 V
  • Height
    30.5 mm
  • Length
    24.8 mm
  • Width
    18.9 mm