  • QXT2J153KRP7FM
QXT2J153KRP7FM
advertisement
Manufacturer No:
QXT2J153KRP7FM
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXT2J153KRP7FM
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QXT 0.015μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
QXT2J153KRP7FM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QXT
  • Size / Dimension
    0.748Lx0.311W 19.00mmx7.90mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Size Code
    7531
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    300V
  • Height Seated (Max)
    0.803 20.40mm
  • Length
    19mm
  • Width
    7.9mm