  • QXT2G153KRPT
QXT2G153KRPT
advertisement
Manufacturer No:
QXT2G153KRPT
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXT2G153KRPT
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QXT 0.015μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
QXT2G153KRPT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QXT
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.748Lx0.240W 19.00mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Size Code
    7524
  • Height Seated (Max)
    0.594 15.10mm
  • Length
    19mm
  • Width
    6.1mm