  • QXT2G104KRP7FR
QXT2G104KRP7FR
advertisement
Manufacturer No:
QXT2G104KRP7FR
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXT2G104KRP7FR
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QXT 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
QXT2G104KRP7FR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Size Code
    9437
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    200V
  • Height Seated (Max)
    0.949 24.10mm
  • Length
    24mm
  • Width
    9.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QXT
  • Size / Dimension
    0.945Lx0.366W 24.00mmx9.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    20mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.787 20.00mm