  • QXP2E474JRPT
QXP2E474JRPT
advertisement
Manufacturer No:
QXP2E474JRPT
HK JDW NO:
555-QXP2E474JRPT
Description:
QXP 0.47μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
QXP2E474JRPT
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.827Lx0.370W 21.00mmx9.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 125
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    17.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Lead Spacing
    0.689 17.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Size Code
    8337
  • Height Seated (Max)
    0.654 16.60mm
  • Length
    21mm
  • Width
    9.4mm