  • QXL2B154KTPT
QXL2B154KTPT
advertisement
Manufacturer No:
QXL2B154KTPT
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXL2B154KTPT
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QXL 0.15μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 125V-AC Polyester, Metallized Radial, Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
QXL2B154KTPT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    QXL
  • Size / Dimension
    0.531Lx0.256W 13.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 125
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Depth
    6.5mm
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    5326
  • Voltage
    125V
  • Height
    11.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.496 12.60mm
  • Length
    13.5mm