  • QXK2E685JTP7FX
QXK2E685JTP7FX
advertisement
Manufacturer No:
QXK2E685JTP7FX
HK JDW NO:
555-QXK2E685JTP7FX
Description:
QXK 6.8μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polyester, Metallized
Step5Bar-code shipping tag
QXK2E685JTP7FX
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.201Lx0.500W 30.50mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±5%
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 125
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Height Seated (Max)
    1.055 26.80mm
  • Length
    30.5mm
  • Width
    12.7mm