  • QXK2E223KTP
QXK2E223KTP
advertisement
Manufacturer No:
QXK2E223KTP
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXK2E223KTP
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QXK 0.022μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polyester, Metallized Radial, Through Hole
Quantity:
In Stock : 35
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
QXK2E223KTP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QXK
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.433Lx0.173W 11.00mmx4.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    4.4mm
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4317
  • Voltage
    250V
  • Height
    8.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm
  • Length
    11mm