  • QMK212BJ222KD-T
QMK212BJ222KD-T
advertisement
Manufacturer No:
QMK212BJ222KD-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-QMK212BJ222KD-T
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
QMK212BJ222KD-T
Description:
M 2200pF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
QMK212BJ222KD-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Type
    General Purpose
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    850μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm