  • QAP2J474KRP
QAP2J474KRP
advertisement
Manufacturer No:
QAP2J474KRP
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QAP2J474KRP
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
QAP 0.47μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 86
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
QAP2J474KRP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    QAP
  • Size / Dimension
    0.685W 0.366 Tx1.378L 17.40mm 9.30mmx35.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Height
    15.9mm
  • Length
    33mm
  • Width
    7.8mm