  • QAP2E106JRP
QAP2E106JRP
advertisement
Manufacturer No:
QAP2E106JRP
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QAP2E106JRP
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
QAP 10μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 250V-DC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
QAP2E106JRP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QAP
  • Size / Dimension
    1.094W 0.713 Tx2.047L 27.80mm 18.10mmx52.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Height
    26.3mm
  • Length
    50mm
  • Width
    16.6mm