  • PZM16NB2,115
PZM16NB2,115
advertisement
Manufacturer No:
PZM16NB2,115
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-PZM16NB2,115
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 20Ohm ±2% 70nA @ 12V -65°C~150°C 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
PZM16NB2,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    PZM16
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.3W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    70nA @ 12V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Reference Voltage
    16V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    16V
  • Voltage Tol-Max
    2.04%
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    0.07μA
  • Voltage Temp Coeff-Max
    12.4mV/°C