  • BZX384-B6V8/ZLX
BZX384-B6V8/ZLX
advertisement
Manufacturer No:
BZX384-B6V8/ZLX
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-BZX384-B6V8/ZLX
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
BZX384-B6V8/ZLX
Description:
15Ohms ±2% 2μA @ 4V -65°C~150°C SC-76, SOD-323
Step5Bar-code shipping tag
BZX384-B6V8/ZLX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Supplier Device Package
    SC-76-2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    15Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V