  • PWR6327W1800JE
PWR6327W1800JE
advertisement
Manufacturer No:
PWR6327W1800JE
HK JDW NO:
103-PWR6327W1800JE
Datasheet:
PWR6327W1800JE
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR6327 Series, Wirewound, 180Ohm, ±5%, -55°C~275°C
Step5Bar-code shipping tag
PWR6327W1800JE
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.626Lx0.272W 15.90mmx6.90mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    180Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Height
    6.8072mm
  • Height Seated (Max)
    0.268 6.80mm