  • PWR4525WR750J
PWR4525WR750J
advertisement
Manufacturer No:
PWR4525WR750J
HK JDW NO:
103-PWR4525WR750J
Datasheet:
PWR4525WR750J
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR4525 Series, Wirewound, 750mOhm, ±5%, -55°C~275°C
Step5Bar-code shipping tag
PWR4525WR750J
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.252W 11.40mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    750mOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    173V
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    6.4mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Case Code (Imperial)
    4525
  • Height
    5.0038mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm