  • PWR4525NR082JE
PWR4525NR082JE
advertisement
Manufacturer No:
PWR4525NR082JE
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PWR4525NR082JE
Package:
4525 J-Lead
Datasheet:
PWR4525NR082JE
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR4525 Series, Wirewound, 82mOhm, ±5%, -55°C~275°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PWR4525NR082JE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    4525 J-Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PWR4525
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.252W 11.40mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    82mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Working Voltage
    173V
  • Height
    5.0038mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm