  • PWR263S-35-R270F
PWR263S-35-R270F
advertisement
Manufacturer No:
PWR263S-35-R270F
HK JDW NO:
103-PWR263S-35-R270F
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
PWR263S-35-R270F
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR263S-35 Series, Thick Film, 270mOhm, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 584
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PWR263S-35-R270F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    GULL WING
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PWR263S-35
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.398Lx0.409W 10.10mmx10.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    270mOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    250V
  • Power Rating
    35W
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Max Power Dissipation
    35W
  • Depth
    4.5mm
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    PWR263S
  • Height
    4.8768mm
  • Height Seated (Max)
    0.192 4.88mm