  • PWR263S-35-27R0J
PWR263S-35-27R0J
advertisement
Manufacturer No:
PWR263S-35-27R0J
HK JDW NO:
103-PWR263S-35-27R0J
Datasheet:
PWR263S-35-27R0J
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR263S-35 Series, Thick Film, 27Ohm, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 209
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
PWR263S-35-27R0J
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    GULL WING
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PWR263S-35
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.398Lx0.409W 10.10mmx10.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    27Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    250V
  • Power Rating
    35W
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    35W
  • Depth
    4.5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    PWR263S
  • Size Code
    4140
  • Height
    10.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.192 4.88mm