  • PWR263S-20-1002FE
PWR263S-20-1002FE
advertisement
Manufacturer No:
PWR263S-20-1002FE
HK JDW NO:
103-PWR263S-20-1002FE
Datasheet:
PWR263S-20-1002FE
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR263S-20 Series, Thick Film, 10kOhm, 20W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
PWR263S-20-1002FE
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    GULL WING
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.398Lx0.409W 10.10mmx10.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
    Thick Film
  • Power (Watts)
    20W
  • Packing Method
    TR
  • Size Code
    4140
  • Height Seated (Max)
    0.192 4.88mm