  • PWR2615WR500FE
PWR2615WR500FE
advertisement
Manufacturer No:
PWR2615WR500FE
HK JDW NO:
103-PWR2615WR500FE
Datasheet:
PWR2615WR500FE
Description:
PWR2615 Series, Wirewound, 500mOhms, 1W, ±1%, -55°C~275°C
Step5Bar-code shipping tag
PWR2615WR500FE
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PWR2615
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.154W 6.60mmx3.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    500mOhms
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Base Part Number
    PWR2615
  • Height
    3.6068mm
  • Height Seated (Max)
    0.142 3.60mm
  • Length
    6.604mm
  • Width
    3.9116mm