  • PWR2615WR015F
PWR2615WR015F
advertisement
Manufacturer No:
PWR2615WR015F
HK JDW NO:
103-PWR2615WR015F
Datasheet:
PWR2615WR015F
Description:
FIXED RESISTOR PWR2615 Series, Wirewound, 15mOhm, ±1%, -55°C~275°C
Step5Bar-code shipping tag
PWR2615WR015F
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2615 J-Lead
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PWR2615
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.154W 6.60mmx3.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    15mOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    58V
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    3.9mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    6639
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.142 3.60mm