  • PWR2615NR150JE
PWR2615NR150JE
advertisement
Manufacturer No:
PWR2615NR150JE
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PWR2615NR150JE
Package:
2615 J-Lead
Datasheet:
PWR2615NR150JE
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR2615 Series, Wirewound, 150mOhm, ±5%, -55°C~275°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PWR2615NR150JE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    2615 J-Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PWR2615
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.154W 6.60mmx3.90mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    150mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Working Voltage
    58V
  • Height
    3.6068mm
  • Height Seated (Max)
    0.142 3.60mm