  • PWR1913W100RJ
PWR1913W100RJ
advertisement
Manufacturer No:
PWR1913W100RJ
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PWR1913W100RJ
Package:
1913 J-Lead
Datasheet:
PWR1913W100RJ
Description:
PWR1913 Series, Wirewound, 100Ohms, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~275°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PWR1913W100RJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    1913 J-Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PWR1913
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.189Lx0.130W 4.80mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    100Ohms
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    33V
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    3.3mm
  • Base Part Number
    PWR1913
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    4833
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    3.2004mm
  • Height Seated (Max)
    0.126 3.20mm
  • Length
    4.8mm
  • Width
    3.302mm